Czym różnią się poszczególne rodzaje ekspresów do kawy?

Czym różnią się poszczególne rodzaje ekspresów do kawy?

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o tym, by zainwestować we własny ekspres do kawy, przed nami jeszcze sporo różnego rodzaju wątpliwości. Wybór takich urządzeń na rynku jest tak ogromny, że niejednokrotnie możemy mieć trudności ze znalezieniem odpowiedniego modelu, który całkowicie spełni nasze oczekiwania. Dlatego też z dzisiejszego tekstu dowiecie się, jakie są istotne kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupów.

Pyszna kawa we własnym domu

Jeżeli zainwestujemy w ekspres do kawy do naszego domu lub mieszkania, będziemy mieli pewność, że jednocześnie wraz z zakupem tego sprzętu, zagwarantowaliśmy sobie jeden z najprostszych sposobów na to, by cieszyć się ulubioną kawą w domowym zaciszu. Obsługa tego typu urządzeń jest niezwykle intuicyjna i łatwa, dlatego nie potrzeba tutaj żadnych dodatkowych umiejętności. Przed zakupem warto jednak zastanowić się, jakie rozwiązanie powinniśmy wybrać, by była w pełni dostosowane do naszych potrzeb, a także jednocześnie odpowiadało budżetowi.

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

Na początek warto wspomnieć, że mamy różnego rodzaju ekspresu do kawy, które będą różniły się między sobą przede wszystkim sposobem przygotowania napoju. Oczywiście zauważalne będą również różnice w cenie, którą musimy zapłacić za konkretne rozwiązanie. Dodatkowo warto wiedzieć również o tym, że możemy spodziewać się tutaj innej jakości otrzymanej kawy. Dlatego też, by móc usystematyzować podział takich sprzętów, możemy skupić się na trzech grupach, a mianowicie: ekspresach ciśnieniowo-przelewowych, ekspresach przelewowych oraz ekspresach ciśnieniowych.

Zacznijmy od tych najprostszych rozwiązań. Bezproblemowe w obsłudze zdają się być ekspresy przelewowe. Smak przygotowanego napoju może przypominać do złudzenia kawę po turecku, czyli nic innego, jak zmielone ziarna, które zalewamy wrzątkiem. Możemy mieć jednak pewność, że jeżeli zastosujemy odpowiedni filtr, pozbędziemy się całkowicie fusów. Wystarczy zakupiony przez nas ekspres przygotować i zalać wrzątkiem pojemnik, a kawa powoli będzie filtrowała się do umieszczonego poniżej dzbanka. Takie rozwiązanie będzie doskonałym pomysłem w sytuacji, kiedy zależy nam na przygotowaniu większej ilości kawę za jednym razem.

Jeżeli mówimy ekspresach ciśnieniowych, również możemy wyróżnić tutaj ich różne rodzaje. Ekspresy ciśnieniowe możemy podzielić na kawiarki, ekspresy kapsułkowe, kolbowe, czyli półautomatyczne i najbardziej zaawansowane rozwiązania przeznaczone do zabudowy lub wolnostojące, czyli ekspresy automatyczne. Najprostszą formą ekspresu ciśnieniowego będzie kawiarka, dzięki której możemy przygotować mocny aromatyczny napój, czyli tradycyjną włoską kawę.

Ekspresy kolbowe to doskonały wybór dla tych, którzy naprawdę lubią samodzielnie przygotowywać kawę. Dają one nam sporo możliwości, dlatego też chętnie są wybierane przez profesjonalistów, jak i amatorów. Oferują nam jednostkę zapraszającą, gdy szłam do spieniania mleka, czy nawet możliwość regulacji temperatury. Jeżeli chcemy być szczególnie zaangażowani w procesie parzenia kawy i osiągnąć z tego satysfakcję, będą one dobrym wyborem. Jeszcze kilkanaście lat temu ogromnym zainteresowaniem cieszyły się ekspresy kapsułkowe, które dawały nam sporo możliwości przygotowania różnych kaw. Możemy je zakupić w niskiej cenie, posiadają niewielkie rozmiary, ale powinniśmy się liczyć z tym, że kapsułki mogą być tutaj stosunkowo drogie.

Najlepszym wyborem dla wymagających klientów będą oczywiście ekspresy ciśnieniowy automatyczny. To najdroższe rozwiązania, które całkowicie mogą nas wyręczyć zarówno w procesie przygotowywania kawy, jak i późniejszego czyszczenia ekspresu. Mnóstwo możliwości zaprogramowania własnych ustawień, szerokie spektrum napojów kawowych oraz wiele udogodnień to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie nowinki technologiczne.

Awaria ekspresu

Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet w sytuacji, gdy wybierzemy najbardziej zaawansowane rozwiązanie, może ona ulec awarii. O ile serwis ekspresów do kawy może działać w ramach gwarancji, o tyle osobiście uważamy, że także ratowanie sprzętów wieloletnich bywa zasadne. Kluczowe jednak jest to, by zdecydować się na współpracę z profesjonalistami, którzy faktycznie doskonale radzą sobie z różnymi urządzeniami przeznaczonymi do parzenia kawy. Dodatkowo serwis ekspresów do kawy może pomóc nam w regularnym serwisowanie sprzętu i przegląda, takie działanie jest kluczowe, gdyż niejednokrotnie pozwala wykryć drobne usterki, a tym samym uniknąć poważniejszych uszkodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *