Ile zdjęć do dowodu osobistego, paszportu i prawo jazdy?

Zdjęcie do dokumentów tożsamości musi spełniać pewne określone wymogi. Zasadniczo fotografia powinna być wyraźna, wykonana na jasnym, najczęściej białym tle, twarz musi mieć w pełni naturalny wyraz, usta mają być zamknięte, a oczy otwarte. Ogólnie rzecz biorąc, zdjęcie ma umożliwiać pełne i bezproblemowe rozpoznanie osoby do której należy dokument.  Jeżeli chcemy złożyć wniosek np. o dowód osobisty musimy przedłożyć w urzędzie określoną ilość fotografii. Podobnie sprawa ma się w przypadku innych dokumentów tożsamości. Ile potrzeba zatem zdjęć do dowodu, paszportu i na prawo jazdy?

Ile zdjęć potrzeba do dowodu osobistego?

Wniosek o dowód osobisty powinny złożyć osoby, które po raz pierwszy ubiegają się o dokument tożsamości, którym w najbliższym czasie wygasa termin ważności dokumentu, w przypadku gdy doszło do zgubienia dowodu oraz kiedy dokonano zmiany nazwiska bądź adresu zamieszkania. W tym celu należy udać się do urzędu, lub wypełnić wniosek elektronicznie profilem zaufanym  ePUAP. Jeżeli wybieramy tę pierwszą opcję powinniśmy przygotować sobie jedno zdjęcie do dowodu o wymiarach 3.5 cm x 4,5 cm. Decydując się na drugi sposób ubiegania się o dokument, powinniśmy wraz z wypełnionym wnioskiem załączyć zdjęcie w wersji elektronicznej. Następnie należy wysłać formularz wraz z podpisem zaufanym. 

Ile zdjęć w przypadku prawa jazdy?

Wniosek o wydanie prawa jazdy zazwyczaj należy złożyć w starostwie powiatowym ( w tym celu pobierana jest także opłata za wyrobienie dokumentu ). Powinny tego dokonać osoby które: pierwszy raz starają się uzyskać prawo jazdy( aby otrzymać numer Profilu Kandydata na Kierowcę ), w przypadku gdy doszło do zmiany adresu zamieszkania lub nazwiska, albo kiedy wygasa ważność dokumentu. Ubiegając się wydanie prawa jazdy, powinniśmy dostarczyć jedno zdjęcie, spełniające takie same wymogi jakw przypadku zdjęcia do dowodu osobistego.

Ile zdjęć do wydania paszportu? 

Aby złożyć wniosek o wydanie paszportu należy zgłosić się do dowolnego punktu paszportowego wraz z dowodem osobistym, ważnym paszportem, oraz jednym zdjęciem o wymiarach 3,5 mm x 4,5 mm. Następnie należy wypełnić podany wniosek oraz dokonać wymaganej opłaty za wydanie paszportu. Dokument powinniśmy uzyskać do 30 dni po złożeniu wniosku. 

Wraz z ubieganiem się o wydanie jakiegokolwiek dokumentu tożsamości, osoba składająca wniosek jest zobowiązana do dostarczenia w urzędzie aktualnego zdjęcia. Najlepiej jeśli fotografia została zrobiona maksymalnie sześć miesięcy od wypełnienia formularza zgłoszeniowego. 

2 thoughts on “Ile zdjęć do dowodu osobistego, paszportu i prawo jazdy?

  1. Zawsze się robiło więcej, do dzisiaj mam zdjęcia przyjaciół ze szkoły średniej w portfelu. Miło po latach zobaczyć i poczytać miłe dedykacje 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *