Jak robić świetne zdjęcia: poradnik dla każdego

Interesujące  fotografie potrafią wywołać burzę emocji i zachwycających komentarzy. Chcesz robić ciekawe, przykuwające uwagę zdjęcia i nie wiesz jak? Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące robienia świetnych fotek.

Prace znanych fotografów są niesamowite. Oczywiście rozumiemy, że zrobienie takich zdjęć wymaga odpowiednich  umiejętności i talentu. Jednak Facebook i Instagram są pełne fajnych zdjęć zrobionych przez ludzi, którzy nie są profesjonalistami. W jaki sposób ludzie, których nazwisko nigdy nie będzie równało się z nazwiskami Henri Cartier-Bresson i Annie Leibovitz, potrafią stworzyć wzbudzający zainteresowanie obraz? Chcesz wiedzieć? Przeczytaj tekst poniżej, dzięki niemu Twoje zdjęcia będą nie tylko fajne, ale także sprawią estetyczną satysfakcję widzowi.

Znajdź swój styl

Popularne treści różnych twórców mają jedną wspólną cechę. Wszystkie ich zdjęcia utrzymane są w tym samym stylu i tematyce. To niepisana zasada dotycząca wykonywania estetycznych ujęć. Fotograficzny chaos jest atrakcyjny w rzadkich przypadkach. Styl fotografa, czy to profesjonalisty, czy amatora, powinien być rozpoznawalny.

Dlatego pierwszym krokiem do robienia wspaniałych zdjęć jest znalezienie własnego stylu. Tak, w tym celu będziesz musiał ciężko pracować. Dlatego, rób wiele fotek w różnych gatunkach. Pracuj z przedmiotami, naturą i ludźmi. Regularnie też analizuj swoje prace, wychwytując ich mocne i słabe strony i na tej podstawie kontynuuj swoją fotograficzną przygodę.

Edytuj zdjęcia

Nie bój się edytować zdjęć. Zmiana koloru, ekspozycji i oświetlenia niejednokrotnie doprowadzi Cię do pożądanego rezultatu. W programie do edycji z ciemnego ujęcia w delikatnych odcieniach możesz zrobić jasne zdjęcie przepełnione kontrastującymi barwami. Narzędzie takie jak nasycenie może zmiękczyć lub wyostrzyć kolory. Umiejętnie korzystając z narzędzi edycyjnych, możesz stworzyć wrażenie używania profesjonalnego aparatu, chociaż w rzeczywistości zdjęcia możesz robić zwykłym smartfonem

Wybierz odpowiedni kąt

Kąt ustawienia aparatu, podobnie jak oświetlenie, jest kluczowym czynnikiem przy uzyskiwaniu świetnych ujęć. Każdy kąt to osobny punkt widzenia. Ten sam obiekt będzie wyglądał inaczej, gdy zostanie sfotografowany z góry, z perspektywy podłogi lub na wprost. Najczęściej najlepszym wyborem jest wybranie pozycji na tym samym poziomie co obiekt. Nawet jeśli w tym celu musisz leżeć na ziemi.

Zdjęcie z góry przyciąga uwagę, ponieważ patrzenie na obiekt z tej perspektywy nie jest charakterystyczne dla ludzi. Fotografia z bliska otwiera widzowi okno na świat, który wymyka się naszemu spojrzeniu.

Fotografowanie od dołu do góry podkreśla wysokość, wielkość i znaczenie obiektu. Budynki i drzewa wyglądają monumentalnie, a mężczyzna może wydać się silny i wysoki. Czy wiesz, że jednym z zapisów kontraktu Sylvestra Stallone było zobowiązanie operatorów do robienia ujęć tylko od dołu. Między innymi dlatego na ekranie aktor filmowy wygląda na wyższego niż w rzeczywistości

Zaprzyjaźnij się ze światłem i cieniem

Gra światła i cienia, kontrast pomiędzy różnymi odcieniami ma znaczący wpływ na kompozycję. Jeśli chcesz robić ciekawe, imponujące zdjęcia, naucz się pracować z kontrastowymi elementami.

Cienie kierują uwagę na określony punkt kompozycji. Pokazują formę, ukrywają wady, które powinny być niewidoczne. Cienie dodają także dramatyzmu ujęciu. Odpowiednio użyte mogą wzbudzać  zainteresowanie i wywołać różne emocje. Oczywiście także cienie podkreślają światło.

Jednak, aby uzyskać idealną równowagę światła i ciemności na zdjęciach, musisz się tego nauczyć. Oto kilka sposobów wykorzystania cieni do tworzenia dynamicznych obrazów:

  • ustaw cień jako punkt ostrości, lub pozostaw sam obiekt poza obiektywem i sfotografuj tylko  jego cień. Ta technika świetnie sprawdza się, gdy obiekt ma wyraźny kontur, który łatwo rozpoznać. Na przykład fotografujesz zwierzę, osobę, czy przedmiot, taki jak rower itp. Aby ustawić cień jako główny punkt ostrości, przechyl aparat. Obiekt powinien znajdować się na dole kadru, a cień na górze;
  • rozcieńcz światło cieniami. Nie bój się fotografować ostrego światła słonecznego. Świetnie sprawdza się to podczas fotografowania kształtów geometrycznych. Na przykład architektury. Ostre cienie rzucane przez słońce nadają budynkom dodatkowy nieziemski wymiar. Budynki wyglądają wtedy bardzo dramatycznie. Dlatego spaceruj w słoneczny dzień wśród wieżowców z aparatem lub smartfonem. Zobacz, gdzie i jak słońce wchodzi w interakcje z budynkami. Bardzo szybko zaczniesz widzieć cienie rzucane przez domy;
  • technika 50 na 50. Podziel oświetlenie na pół. Sztucznym światłem oświetlaj tylko jedną stronę obiektu. Drugi automatycznie znajdzie się w cieniu. Jest to bardzo łatwa sztuczka, ponieważ wszystko, co musisz zrobić, to umieścić kluczowe światło po jednej stronie.

Gdy zrozumiesz podstawy fotografowania różnymi technikami, możesz zacząć rozwijać swój własny styl. Rób zdjęcia rzeczy, które inni ignorują lub fotografuj znane obiekty z nietypowej perspektywy. Świat jest pełen wspaniałych ujęć czekających na odkrycie. Najlepsze zdjęcia wywołaj w ulubionym fotolabie, zamieniając je w piękne, papierowe obrazy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *