Jak zrobić gifa z filmu lub ze zdjęć?

Gify to ciekawy pomysł na zrobienie z siebie tak zwanego barana czyli jeśli chcemy komuś urozmaicić dzień lub poprawić humor, a mamy do siebie dystans to czemu nie? Możemy też wykonać gifa do użytku jako tapeta na telefon lub komputer jednak gdy mamy do czynienia z laptopem lub telefonem może się on przegrzewać i zużywać więcej energii poprzez animację, która wyświetla się na wyświetlaczu, ekranie. Gdy nasze social media świecą pustką możemy także je udekorować ruchomym obrazkiem. Spokojnie jeśli chcemy stworzyć taki ruchomy filmik fakt możemy skorzystać z funkcji w telefonie, która wykonuje ruchome zdjęcia jednak to nie będzie to samo. Nie musimy jednak posiadać do wykonania takiego ruchomego obrazka lustrzanki wystarczy sprzęt umożliwiający wykonywanie seryjnych zdjęć i kolega do pomocy. 

Gif – jest to tak zwany krótki ruchomy film, który może zostać wykonany z jakiegoś fragmentu nagrania lub ze zlepionych ze sobą zdjęć. Fotografie w tym przypadku nie mogą być wykonane w sposób spontaniczny muszą być dobrze przemyślane bo gif to w pewnym sensie to kilkusekundowe historie, które tworzymy. 

Gif ze zdjęć lub filmu a wykonywanie fotografii

Mając plan działania i pomysł w głowie możemy przejść do jego realizacji. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na wykonaniu zdjęć. Na pierwszym miejscu postaw aspekt techniczny najlepiej by było aby zdjęcia zostały wykonane w bardzo dobrej jakości lustrzanką, ale gdy posiadamy też podstawowy aparat lub telefon nie oznacza że nie możemy wykonać zdjęć pod gifa. 

Ustawienie aparatu do gifa ze zdjęć

Jeśli nie posiadamy statywu możemy posiłkować się pomocą kolegi, koleżanki lub ustawić go tak aby był nieruchomy. Może nam się do tego przydać stół lub książki, które będą służyć jako podwyższenie. Jeśli zdjęcia seryjne będą robione telefonem możemy wcześniej zakupić taki statyw, który kosztuje przysłowiowe grosze, który tak samo możemy ustawić na stole lub książkach. Najważniejsze przy opcjach zdjęć seryjnych jest ich długość wykonywania. Im, krótszy jest czas tym spust migawki musi być ustawiony na więcej sekund lub przycisk do robienia zdjęć przytrzymany dłużej. 

Co w momencie gdy nie mamy trybu seryjnego? Gif z filmu – jak zrobić?

Tutaj musimy posiadać osobę, która wcieli się w rolę fotografa. Wystarczy że będzie ona robiła zdjęcie sekunda po sekundzie w momencie zmiany pozy w ten sposób powstają animacje poklatkowe z, których tworzone są gify.

Montowanie gifa ze zdjęć lub filmu

W momencie gdy mamy zrobione i wybrane zdjęcia przyszedł czas na zmontowanie naszej animacji. Istnieją dwie opcje:

Pierwsza – połączenie ze sobą seryjnych zdjęć w programie do edycji wideo z, których powstaje w ten sposób krótki filmik nazywany gifem.  

Druga: gdzie tworzymy gifa z klatek w formie video, które sklejamy w programie obrabiając je.      

Aplikacje do tworzenia gifów z klatek lub zdjęć

Nie musimy posiadać super sprzętu laptopa, albo PC, ponieważ takie aplikacje dostępne są na telefon za darmo. Możemy stworzyć gifa ze zdjęć za pomocą tak zwanego gif generatora albo video makera lub prostego programu movie maker na komputerze.  

One thought on “Jak zrobić gifa z filmu lub ze zdjęć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *