Jak zrobić ładne selfie smartfonem?

Selfie to jeden z najpopularniejszych rodzajów fotografii, szczególnie lubiany przez fanów mediów społecznościowych. Pozwala uchwycić emocje, jednocześnie oddając urok fotografowanego miejsca i magię towarzyszącej temu chwili. Jednak, aby stworzyć dobre selfie, nie wystarczy jedynie ciekawy pomysł, odpowiednie oświetlenie czy filtry. Przyda się też smartfon z wysokiej klasy aparatem i… pozytywny wyraz twarzy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać atrakcyjne efekty na każdym selfie.

Selfie – co to za zdjęcie?

Słowo „selfie” stało się popularne na całym świecie i jest jednym z najczęściej używanych słów związanych z fotografią w erze cyfrowej. To popularna forma fotografii autoportretowej, w której osoba fotografująca samą siebie najczęściej używa trzymanego w ręku lub na kijku smartfonu z dobrej jakości aparatem. Selfie stało się popularne wraz ze wzrostem zainteresowania mediami społecznościowymi, w których można dzielić się nim z bliskimi i znajomymi. Selfie jest też doskonałą formą autoekspresji.

Jak zrobić idealne selfie – kilka wskazówek

Oto kilka wskazówek, jak zrobić ładne selfie:

  • Sprawdź, czy Twój smartfon pozwala wykonywać ładne selfie. Za najlepsze telefony do robienia selfie uważa się modele z dedykowanym aparatem do tego typu zdjęć o odpowiednio wysokiej rozdzielczości, pełne nowoczesnych, wygodnych i technologicznie zaawansowanych rozwiązań, które wzniosą selfie na jeszcze wyższy poziom.
  • Pamiętaj o odpowiednim tle. Selfie możesz zrobić praktycznie na każdym tle. Wszystko zależy od Twojego gustu, pomysłowości i miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz. Będąc w parku, nad jeziorem, w lesie lub na plaży, możesz stworzyć swój autoportret na tle otaczającej Cię przyrody. Do robienia selfie możesz też wykorzystać jednolite tło, np. ścianę w jednym kolorze. Na swoim selfie możesz również dodać efekty tła, takie jak tęcza, mgła, gwiazdy, neonowe światła itp. Wystarczy, że użyjesz aplikacji do edycji zdjęć. Ciekawą propozycją do selfie jest tło z motywem, który odzwierciedla Twoje zainteresowania, np. graffiti, szeroko rozumiana sztuka uliczna, stadion czy hala sportowa.
  • Korzystaj z dodatkowych akcesoriów. Do robienia selfie możesz użyć dodatkowych gadżetów, np. specjalnego kijka do selfie, dzięki któremu sfotografujesz się z nieco większej odległości i uchwycisz w kadrze szerszą perspektywę. Świetnym rozwiązaniem są też smartfony składane, które umożliwiają zrobienie selfie pod różnymi kątami bez użycia rąk.
  • Ustaw się do zdjęcia w odpowiedni sposób i zrób kilka ujęć. Odpowiednie ustawienie się do zdjęcia jest kluczowe do zrobienia udanego selfie smartfonem. Postaraj się skierować twarz w kierunku, z którego pada źródło światła. Jeśli chcesz uniknąć powstawania niezbyt ładnie wyglądających cieni, zrezygnuj ze światła padającego z góry. Robiąc selfie, najlepiej wykonaj kilka ujęć. Dobrym pomysłem podczas robienia zdjęć jest zmiana mimiki twarzy i położenia aparatu. Mając kilka czy kilkanaście fotografii do wyboru, na pewno uda Ci się wybrać tę najlepszą.

W jaki sposób pozować do selfie?

Podczas robienia selfie, oprócz techniki fotografowania, bardzo ważna jest umiejętność pozowania. Jak zatem pozować do selfie? Jest na to kilka sposobów, o których warto wiedzieć, zanim sięgniesz po swój smartfon.

  1. Zrób zdjęcie z profilu. Postaraj się zrobić selfie z profilu i trzymać smartfon na wysokości twarzy. Takie ujęcia zazwyczaj wychodzą bardzo korzystnie. Wystarczy, że lekko przechylisz głowę, nie musisz całkowicie jej obracać. W ten sposób ukryjesz też ewentualne niedoskonałości, a Twoja twarz będzie bardziej symetryczna. Pamiętaj też, aby unikać pochylania głowy w dół, co wizualnie powiększa czoło.
  2. Nie fotografuj samej twarzy. Robiąc selfie, postaraj się uchwycić na fotografii swoje ręce. Możesz nimi np. podpierać brodę lub dotykać włosów. Pomoże Ci to w stworzeniu ciekawszej i bardziej dynamicznej kompozycji. Uchwycenie swoich rąk może również podkreślić aktywność, jaką wykonujesz w danym momencie.
  3. Pamiętaj o naturalnym uśmiechu. Szczery uśmiech podczas robienia selfie pozwala stworzyć ciepły i pozytywny wizerunek Twojej osoby. Poza uśmiechem postaraj się też zachować naturalną i spokojną mimikę, unikając przesadzonej ekspresji lub udawania.

*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska

Zdjęcie poglądowe – źródło Adobe Stock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *