Jak zrobić las w słoiku?

Każdy z nas na pewno chciałby mieć własny ogród, mieszkać w okolicy lasu, czy po prostu posiadać w domu zielone rośliny. Ale czy wiesz, że las w wersji mini możesz mieć także w domu? gotowy las w słoiku to pomysł bardzo popularny. Taki własny las zawiera zazwyczaj rośliny lubiące wilgoć i kilka efektownych dodatków. Jak zrobić las w słoiku? O czym należy pamiętać? Jak dbać o ekosystem własnego lasu? Co będzie ci potrzebne, aby zrobić las?

Do stworzenia kompozycji trzeba się przygotować

Las w słoju to obecnie dość popularny trend. Gotowe wersje takiego rozwiązania bez problemu znajdziesz w sklepach ogrodniczych. Tak, tam, gdzie zakupisz zwykłe nasiona warzyw, różne nasiona traw i akcesoria takie jak sierpy, znajdziesz cudowny miniaturowy ekosystem.

Najwięcej radości jednak przychodzi, gdy sam sobie taki las w szkle stworzysz. Taki las możesz umieścić w szkle aptecznym, laboratoryjnym, wazonie, butli po winie. Nada się niemal każde spore szklane naczynie. Przed stworzeniem lasu w słoiku kluczową sprawą jest dobór roślin. Wszystkie gatunki roślin, jakie użyjesz muszą się nadawać do takiej kompozycji i muszą wymagać tych samych zasad pielęgnacyjnych. Sadzenie rośliny preferującej suche powietrze i takiej, która potrzebuje dużej wilgotności powietrza jest błędem. W lasach sadzimy głównie rośliny lubiące wilgoć. Samo naczynie może obejmować zamknięty słoik lub otwarty. Na przykład sukulenty preferują pustynne kompozycje i słój otwarty, natomiast miejscem storczyków będzie słój zamknięty.

Jak widzisz, kluczowe są tu rośliny. Możesz wybrać reprezentacyjne okazy o ciekawych kształtach, pod warunkiem, że lubią wilgoć. Idealne do lasu będą np. paproć, mech, skrzydłokwiat, widliczka, fikus pnący, niedośpian, zanokcica, dawalia, hedera, fittonia, palma areca czy palma koralowa.

Jak stworzyć las krok po kroku?

Do zrobienia lasu potrzebne będą ci drobne akcesoria i narzędzia (łopatka, szczypce, rękawice ogrodowe, pędzelek do wycierania ścianki słoika. Konieczne będzie oczywiście szklane naczynie i ewentualne szklane lub korkowe zamknięcie. Przyda ci się odpowiednie podłoże, które wypełni dno naczynia, które powinno być dopasowane do rodzaju roślin (np. ziemia uniwersalna). Do tego niezbędny będzie żwirek lub keramzyt ogrodniczy jako drenaż oraz węgiel aktywny. Do całości przydadzą się ozdobniki tj. sztuczne gałązki, drobne kamyczki, kamienie, szyszki, kora, piasek.

Najpierw na dno kładziesz warstwę keramzytu lub żwiru na wysokość ok 3-5cm. Następnie, układamy warstwowo, naprzemiennie ziemię ze żwirkiem lub piaskiem. Zwróć uwagę, że pierwsza warstwa powinna być oprószona węglem. Podczas układania, sukcesywnie zbieraj pędzelkiem pyłek ze ścian słoika. Pamiętaj, by ostatnia warstwa ziemi była na tyle spora, aby pomieścić korzenie roślin.

Kolejnym etapem jest właśnie sadzenie roślin, które uprzednio otrzepiemy z ziemi i podzielimy na kilka szczepek. Jeśli twój słój jest wąski, do sadzenia użyj szczypiec. Teraz pozostaje ci jedynie udekorowanie lasu w sposób minimalistyczny, za pomocą jedynie dekoracyjnego żwirku lub „na bogato, umieszczając w nim wymienione wcześniej dodatki i ozdoby. Na końcu aplikujemy do słoja wodę. Możemy skorzystać z pipety lub kieliszka. Do zraszania używaj wody miękkiej, ostudzonej, przegotowanej lub niefiltrowanej. Nie zraszaj nią liści, ale raczej podłoże. Do standardowego słoja wystarczy 100-150 ml wody. Teraz możesz już jedynie zamknąć słoik (o ile nie wybrałeś formy otwartej). Pamiętaj, aby nie wkładać do słoja zbyt wiele gatunków roślin – maksymalnie 3 w zupełności wystarczą.

Dbanie o swój las

Do dbania o las w słoiku kluczowe są dwa elementy – woda oraz miejsce. Do podlewania używaj plastikowej strzykawki i pamiętaj, że wystarczy jedynie odrobina wody. Nadmiar wody, zwłaszcza stojącej w słoiku jest bardzo niekorzystny i może sprzyjać rozwojowi grzybów. Po samym podlaniu, zamknij naczynie i pozwól ekosystemowi działać w obiegu zamkniętym. Otwieraj słój wówczas, gdy zauważysz ewidentne „pocenie się” naczynia. Zrób to na kilka minut, by woda mogła swobodnie odparować.

Podlewanie odbywa się co kilka tygodni, a nawet miesięcy. Gdy zauważysz zmianę koloru torfu lub mchu, będzie to oznaczało niedobór wody, który warto uzupełnić. Wtedy używaj ok 50ml wody, zamknij słoik i ciesz się miesiącami z własnego lasu.

Drugą kluczową sprawą jest miejsce. Las w słoiku preferuje jasne miejsca, z dala od źródeł ciepła tj. kaloryfer czy grzejnik. Pamiętaj, że bezpośrednie działanie promieni słonecznych jest szkodliwe dla lasu, nie stawiaj zatem słoika w bezpośrednim słońcu. Poza tym, wato spróbować postawić nasz las w słoiku w miejscu reprezentatywnym – na stoliku, komodzie, półce. I wszystko, co ci pozostaje, to cieszyć się bajkowym widokiem nie z tej ziemi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *