Kolaż zdjęć, co to jest? Jakiego edytora kolaży użyć?
Czym jest kolaż zdjęć?
Słowo kolaż pochodzi od francuskiego czasownika coller, oznaczającego „sklejać”. Chociaż sama technika plastyczna jaką jest kolaż, została rozpowszechniona na początku XX wieku, jej źródła sięgają starożytności, a konkretnie Chin. Polega ona na tworzeniu kompozycji z najróżniejszych materiałów, od wycinków z gazet czy tkanin po przedmioty codziennego użytku. Jednak nie oznacza to, że sklejki nie mogą być wykonywane tylko z jednego rodzaju tworzywa. Kolaż zdjęć jest przykładem takiego wyrobu. Najprostszą metodą na stworzenie kolażu zdjęć jest wykorzystanie starych fotografii, np. takich, które nie nadały się do albumu i leżą w starym pudełku nieoglądane przez nikogo. W ten sposób można dać im drugie życie. Mimo wszystko nie ulega wątpliwości, że manualne wycinacie i sklejanie poszczególnych elementów jest czasochłonne. Wiąże się to również z nieuniknionym bałaganem. Dlatego warto rozważyć komponowanie kolaży zdjęć w wersji zdigitalizowanej. Dzięki temu można użyć nawet tych fotografii, które są zbyt wartościowe aby je pociąć, ponieważ wystarczy je zeskanować. W rezultacie jedynym dylematem pozostaje wybór programu do edycji i obróbki zdjęć.
Jakiego edytora kolaży użyć?
Nie ma jednego wyznacznika, według którego powinno się wybierać odpowiedni edytor kolaży. Tak samo jak nie ma jednego programu, który będzie odpowiadał preferencjom każdego. Jednakże podstawową kwestią przy wykonywaniu kolaży zdjęć jest określenie urządzenia, na którym będzie się pracować. Jeśli preferowanym urządzeniem jest komputer, to istnieją dwie opcje wyboru edytora kolaży. Pierwszą jest pobranie i zainstalowanie programu do edycji i obróbki zdjęć. Wśród nich można znaleźć te darmowe, jak i płatne. Drugą możliwością są edytory dostępne w sieci. Są to z reguły strony internetowe w całości poświęcone możliwości edytowania i komponowania kolaży zdjęć oraz tworzenia zupełnie nowych grafik. W przeciwieństwie do programów, które trzeba zainstalować, darmowe kreatory posiadają osobną bazę grafik, które można wykorzystać przy przerabianiu własnych materiałów – oczywiście w celach niekomercyjnych. W przypadku wyboru telefonu jako głównego narzędzia pracy, również istnieją dwie alternatywy. Pierwszą jest edytor wbudowany w urządzenie, który można znaleźć przy aparacie lub galerii zdjęć. Jednak edytory systemowe zazwyczaj mają jedynie podstawowe funkcje, co może ograniczać kreatywność twórcy. Dlatego warto przejrzeć aplikacje znajdujące się w Sklepie Google lub Apple Store. W obu można znaleźć darmowe, częściowo darmowe – z możliwością wykupienia dodatkowych opcji oraz płatne edytory kolaży.
Kolaż zdjęć – skąd brać materiały?
Kolaże zdjęć stają się coraz popularniejszym środkiem artystycznym w social mediach. Tworzą je nie tylko profesjonaliści. Coraz więcej kompozycji należy do osób zajmujących się kolażem zdjęć amatorsko. W takim razie skąd brać materiały? Nie każdy kolaż, zwłaszcza taki, który ma zostać opublikowany lub służyć jako element dekoracyjny, musi być zrobiony ze zdjęć z prywatnych zasobów. Dlatego warto korzystać z bibliotek cyfrowych, gdzie w wersji zdigitalizowanej gromadzone są nie tylko książki czy magazyny, ale również fotografie zgromadzone na przestrzeni różnych lat. Co prawda, wyżej wspomniane edytory kolaży, występujące w postaci stron internetowych, posiadają bazy grafik i zdjęć. Jednak przy użyciu materiałów z kreatorów, istnieje większe prawdopodobieństwo powtarzalności w wykorzystaniu przez użytkowników tychże stron. W rezultacie produkt końcowy przestaje być unikalny. Z tego powodu biblioteki oraz inne cyfrowe archiwa będą zdecydowanie lepszym wyborem.
Robiłam kiedyś kolaż ze zdjęć z moim chłopakiem (już mężem) w kształcie serducha, do dzisiaj wisi na ścianie w naszym domu 😛 dużo pracy, ale warto <3