Komory solne, czyli sposób na korozję
Korozja to wyzwanie, które powoduje ogromne straty materiałów- niezależnie od branży oraz zastosowania. Właśnie dlatego opracowywane są metody zapobiegające zapoczątkowywaniu tego niszczącego procesu. Ogromnym wsparciem w tym zadaniu są komory solne. Jak działają i w jaki sposób pomagają oszczędzać przedsiębiorstwom produkcyjnym? Odpowiedzi w dzisiejszym artykule!
Komora korozyjna- co to właściwie jest?
Komora solna, czyli komora korozyjna, to specjalny rodzaj urządzenia, które umożliwia przetestowanie odporności danej powierzchni na zagrożenie korozją. Nazwa komory solnej wywodzi się od substancji, mgły solnej, która zostaje zastosowana podczas badania. Solanka w połączeniu z odpowiednią temperaturą i wilgotnością doskonale imituje warunki, które chcą osiągnąć pracownicy laboratoriów.
Decydując się na zakup profesjonalnej komory solnej, warto pamiętać o kilku ważnych parametrach technicznych. Niezwykle istotnym atrybutem jest wielkość instrumentu, co umożliwia przeprowadzanie eksperymentów na różnych próbkach. Uniwersalność w tym zakresie zdecydowanie ułatwia pracę z przedstawicielami różnych sektorów.
W tym punkcie warto również podkreślić znaczenie samego zasobnika solanki. Zbyt mały kontener nie sprawdzi się w przypadku dłuższych i bardziej zaawansowanych badań.
Również zakres temperatur powinien zostać dostosowany do sposobu pracy oraz indywidualnych potrzeb i preferencji zakładu laboratoryjnego. Taka kombinacja czynników zagwarantuje pełną skuteczność oraz dokładność każdego pomiaru.
Wyróżnia się cztery standardowe kategorie testów realizowanych za pomocą komory korozyjnej:
- Neutral Salt Spray,
- Acetic Acid Salt Spray,
- Copper Accelerated Salt Spray,
- Sea Water Acetic Acid Test.
Jakie sektory wykorzystują badania komorą korozyjną?
Korozja jest problemem o szerokiej skali. Z tego powodu wyróżnić można kilka branż, które szczególnie odczuwają jej niszczące działanie.
Pierwszym przykładem jest oczywiście motoryzacja, gdzie produkty nieustannie poddawane są zróżnicowanym warunkom atmosferycznym. Kolejny sektor to hutnictwo, galwanizacja, ale również producenci farb.