Odbitki zdjęć – co to takiego?

Każdy z nas przez praktycznie cały czas ma przy sobie aparat fotograficzny w telefonie komórkowym. Dzięki temu mamy możliwość kolekcjonowania swoich wspomnień na bieżąco. Oglądanie zdjęć w cyfrowej postaci na telefonie czy komputerze nie jest jednak tym samym, co przeglądanie albumów pełnych wydrukowanych na papierze odbitek. Takie domowe archiwa mogą być pięknym souvenirem z wakacji lub rodzinnych świąt. Z tego artykułu dowiesz się czym są odbitki, na czym polega technika wywoływania odbitek oraz jaki rodzaj papieru możemy wybrać do ich wydruku.

Co to są odbitki fotograficzne?

Odbitki fotograficzne są nośnikiem wspomnień. To obrazy, które zapisują w trwały sposób pewne wydarzenia. Niekoniecznie ważne. Mogą to być zdjęcia z życia codziennego. Dlatego dla nas mają często wartość sentymentalną. Z technicznego punktu widzenia jest to papierowy pozytyw, który uzyskuje się poprzez naświetlenie światłoczułego papieru za pomocą specjalnych maszyn takich jak: powiększalnik, minilab, czy naświetlarki. W dalszej części opiszemy krótko technikę, za pomocą której powstają odbitki. 

Jak powstają odbitki fotograficzne?

Dawniej zdjęcia wywoływano w lokalnych laboratoriach fotograficznych z kliszy filmowej. Współczesne papierowe odbitki nie odbiegają bardzo wyglądem od tych z tamtych lat. Zmieniła się jednak technika ich wywoływania. Papier fotograficzny jest ten sam. Żeby uzyskać na nim obraz zostaje on naświetlony przy pomocy specjalnego urządzenia, które rzutuje na niego obraz zapisany w pliku cyfrowym. Zdjęcie zostaje wywołane i utrwalone za pomocą specjalistycznej chemii fotograficznej. Aby zatem wywołać odbitki, również te niestandardowe odbitki zdjęć bądź odbitki z kliszy, potrzebujemy światłoczułego papieru fotograficznego, odpowiedniej chemii i ciemni, w której panować muszą odpowiednie warunki oświetleniowe.

Rodzaje papieru

W zależności od naszego gustu oraz przeznaczenia wybierać możemy w różnych rodzajach papierów. Znaleźć możemy oferty z papierami artystycznymi, perłowymi, satynowymi lub półbłyszczącymi. Najbardziej popularne są jednak papier błyszczący i papier matowy. Poniżej przedstawiamy zalety i wady tych dwóch ostatnich. 

Papier błyszczący:

  • wrażenie większej ostrości obrazu, 
  • nasycone kolory, 
  • odciski palców są widoczne. 

Papier matowy:

  • odbija mniej światła, 
  • odciski palców są niewidoczne, 
  • pasuje do matowej kolorystyki zdjęć. 

Oprócz różnego rodzaju papieru, wybierać możemy również w różnych formatach odbitek. Tym najbardziej popularnym jest rozmiar 10×15 cm. Takie odbitki idealnie prezentują się w ramkach na zdjęcia i albumach. Przede wszystkim są jednak wspaniałą pamiątką dla każdego z nas. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *