Ogniskowa obiektywu – co to jest? Z jaką ogniskową obiektyw wybrać?

Fotografowanie to indywidualne przedstawianie rzeczywistości przez osobę wykonującą zdjęcie. Fotograficy do pracy wykorzystują sprzęty w różnym wieku, jakości oraz przeznaczeniu. Przykładowo analogowe aparaty średnioformatowe są często wykorzystywane przez zawodowców, dzięki unikalnej optyce lat minionych. Lustrzanki cyfrowe najczęściej wykorzystywane są przez fotografów weselnych oraz amatorów. Z kolei najnowocześniejsze bezlusterkowce to domena gadżeciarzy. Niezależnie od przeznaczenia- aparaty fotograficzne wyposażone są w wymienne obiektywy. Dzięki ich swobodnej wymianie z body o różnych ogniskowych fotograf jest w stanie pokazać taką rzeczywistość na jaką ma ochotę. Wpływ na obrazek wychodzący z aparatu fotograficznego ma ogniskowa obiektywu.

Ogniskowa obiektywu a uniwersalizm

Około 15 lat temu, w dobie szybkiego rozwoju fotografii cyfrowej producenci aparatów fotograficznych oferowali do swoich sprzętów obiektywy o uniwersalnym zastosowaniu. W sprzętach małoobrazkowych wszystkie korporacje jasno określiły optymalną średnią wartość dla większości produkowanych zdjęć. Ogniskowa obiektywu wyniosła 50 mm oraz określono ją mianem KIT. Przy sprzedaży aparatów fotograficznych, klienci zwracali uwagę na płaski zakres tego rodzaju sprzętu. By sprostać wymaganiom klientów topowi producenci tacy jak Canon, Nikon czy Pentax w portfolio do body instalować zaczęli zoom-y. Dzięki zmiennej ogniskowej- fotografie wykonywane na tego rodzaju obiektywach już nie były tak słabej jakości, lecz ciągle daleko im było do klasycznych stałek.

Ogniskowa obiektywu a portret

Fotografia portretowa to przedstawianie osoby w taki sposób, aby pokazać widzowi całą prawdę o fotografowanym człowieku. Na wykonanie świetnej jakości zdjęcia tego typu wpływ ma wiele czynników. Są to przede wszystkim: oświetlenie, tło oraz kreacja postaci. W fotografii małoobrazkowej optymalna ogniskowa obiektywu dla portretu to 80 mm. Jest to wartość klarowna by móc ukazać oraz opowiedzieć wiele o osobie będącej obiektem fotografowanym. Zabieg ten jest jedynie niewielkim przybliżeniem postaci dzięki zastosowanym w obiektywie soczewką. Dodatkowo wykorzystuje się sprzęt najjaśniejszy, czyli o jak najniższej przysłonie F. 

Ogniskowa obiektywu a street i krajobraz

Przedstawianie rzeczywistości ulicznej oraz pięknych pejzaży jest podobna z zasady. Ogniskowa obiektywu wykorzystywana do tego rodzaju zdjęć to na ogół 30 mm. Taki rodzaj szkła w aparacie nazywany jest szerokokątnym- toteż zastosowane soczewki oddalają przedmiot/krajobraz fotografowany w kadrze. Taki zabieg pozwala na pełniejszą ekspozycję tematu. Z małą różnicą, iż w fotografii ulicznej liczy się ujęcie chwili i danego tematu i jak najszybszym czasie, czyli szczegóły oraz przysłona nie będzie miała większego znaczenia. Odwrotnością jest fotografia pejzażowa, gdzie fotografie wykonywane są z pomocą statywu na najwyższych przysłonach obiektywu- ukazując tym samym jak największą ilość szczegółów oraz tła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *