Tworzenie aplikacji mobilnych

Tworzenie aplikacji mobilnych w dzisiejszych czasach nie zawsze wiąże się z koniecznością posiadania wiedzy programistycznej, choć to znacznie ułatwia realizowanie takich przedsięwzięć. Według statystyk dostępnych w sieci, można założyć, że nawet ponad połowa ruchu w internecie jest generowana właśnie przez użytkowników mobilnych aplikacji. Chcesz dowiedzieć się, czy programowanie aplikacji mobilnych jest trudne oraz jakie są rodzaje aplikacji mobilnych? Sprawdź ten krótki wpis!

Jak zacząć projektowanie aplikacji mobilnych? Najważniejsze informacje

Programista aplikacji mobilnych to wymagające zajęcie, które wymaga posiadania wiedzy i umiejętności, które pozwolą na wykorzystanie składni popularnych języków programowania. Przed rozpoczęciem prac związanych z tworzeniem nowych aplikacji mobilnych na różne platformy, warto przeprowadzić analizę rynkową oraz dokładnie ustalić, czemu ma służyć nowo utworzone oprogramowanie. Firma tworząca aplikacje mobilne musi zadbać przede wszystkim o kilka czynników, a mianowicie:

  • dobre zaplanowanie działań projektowych,
  • odpowiedni hosting dla aplikacji – to pozwoli na jej sprawne funkcjonowanie,
  • ustalenie potrzeb klienta,
  • określenie budżetu.

Oczywiście to tylko podstawowe aspekty związane z tym, jak w późniejszym czasie przebiegnie rozwój aplikacji mobilnej. Zawsze kluczowy jest pomysł na aplikację mobilną. Jeśli ten jest wystarczająco dobry to oprogramowanie prawdopodobnie odniesie spory sukces.

Rodzaje aplikacji mobilnych a modele programowania

Programista aplikacji mobilnych – zarówno na Android, jak i iOS, może wykorzystywać język programowania Java, Nie ulega wątpliwości, że Java to najpopularniejszy język, który pozwala na pisanie aplikacji mobilnych. Jeśli chodzi o zasady budowania nowych mobilnych aplikacji, warto uwzględnić ich trzy rodzaje:

  1. Aplikacje MVP, czyli takie, które są pierwszą wersją oprogramowania, pozwalającą na jej przetestowanie. To spora oszczędność czasu oraz szansa na ocenę potencjalnych zysków z aplikacji bez dużych nakładów finansowych. W tym przypadku doskonale sprawdzają się platformy no-code lub low-code, które pozwalają na szybkie, efektowne i stosunkowo tanie budowanie nowoczesnych aplikacji mobilnych i webowych.
  2. Aplikacje natywne – te są pisane w rodzimym języku programowania konkretnie wybranej platformy. Warto jednak dodać, że w przypadku Androida językiem programowania będzie Java, natomiast dla systemów iOS aplikacje natywne wykorzystują system Objective-C lub Swift Mobile. Ogólnie rzecz biorąc, aplikacje natywne sa po prostu tworzone konkretną platformę przy pomocy jednego języka programowania. Dzięki aplikacjom natywnym można bezproblemowo komunikować się z urządzeniem, gdzie uruchomiona jest aplikacja.
  3. Aplikacje hybrydowe – można powiedzieć, iż tego typu aplikacje są połączenie aplikacji natywnych oraz internetowych. W praktyce łączą w sobie cechy charakterystyczne aplikacji webowych i natywnych, a więc są wieloplatformowe i umożliwiają dostęp do zasobów z poziomu smartfona. Znajdziesz je przede wszystkim w Google Play i App Store, a główna platforma kodowania to HTML5.

Czy tworzenie aplikacji jest trudne? Dla osób bez podstawowej wiedzy programistycznej być może tak, choć obecnie działające platformy no-code umożliwiają budowanie innowacyjnych projektów nawet z minimum wiedzy z zakresu składni Javy lub innego języka programowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *