Wymiary zdjęć na Instagram i Facebook? Aktualne wymiary

Z każdym dniem media społecznościowe zyskują na popularności, a duży procent treści dodawanych przez użytkowników stanowią zdjęcia. Aparaty w naszych telefonach stają się co raz lepsze, więc nic dziwnego, że użytkownicy chcą dzielić się uchwyconymi momentami z całym światem, bądź przynajmniej z kręgiem znajomych. Jednak każdy kto dodawał kiedykolwiek zdjęcie na Facebooka czy Instagrama, spotkał się z tym, że po wrzuceniu zdjęcia na profil, nie wyglądało ono tak jakby chciał. Aby uniknąć takiej sytuacji trzeba znać aktualne wymiary zdjęć na Instagramie i Facebooku. Warto trzymać rękę na pulsie, bo te potrafią zmieniać się często. W artykule zaprezentujemy wymiary obowiązujące w grudniu 2020 roku.

Wymiary zdjęć na Instagram

Instagram jest platformą poświęconą przede wszystkim zdjęciom i filmikom. Opis postu ma mniejsze znaczenie, niż to jak wygląda załączone zdjęcie. Dlatego, aby profil wyglądał odpowiednio, ważna jest znajomość obowiązujących na tym serwisie wymiarów zdjęć. Co ciekawe, Instagram nie wymaga od swoich użytkowników konkretnych wymiarów wrzucanych grafik, a jedynie określa maksymalną i minimalną szerokość zdjęcia oraz proporcję szerokości do długości. Tak więc minimalna szerokość wynosi 320 pikseli, a maksymalna 1080 pikseli. Natomiast proporcja ta musi zmieścić się w przedziale 1,91:1-4:5 (od 566 do 1350 pikseli). Jeśli zdjęcie nie spełnia tych wymagań, aplikacja przytnie bądź rozciągnie oryginalną grafikę pogarszając tym samym jego jakość. Mowa oczywiście o zdjęciach na tak zwanej „tablicy”. Zdjęcie profilowe musi być kwadratem (mieć proporcje 1:1).

Wymiary zdjęć na Facebook

Podobnie jak na Instagramie, Facebook pozwala na udostępnianie treści graficznych. Jednym z elementów pozwalającym na identyfikację użytkowania jest zdjęcie profilowe. Obowiązujące aktualnie wymiary to 170 x 170 px (proporcja 1:1). Jak podaje sekcja pomocy serwisu Facebook, rekomendowane wymiary dla standardowych zdjęć to „2048 pikseli szerokości lub mniej”, natomiast dla zdjęć w tle: 851 pikseli na 315 pikseli. Ponadto, według portalu, zmiana rozmiaru i formatowanie zdjęć odbywa się automatycznie, dzięki czemu użytkownicy nie muszą się tym martwić.

Jak zmniejszyć zdjęcie niespełniające wymogów serwisu?

Sama znajomość odpowiednich wymiarów zdjęć na Facebook i Instagram nie wystarczy do stworzenia dobrego postu. Trzeba jeszcze wiedzieć jak dopasować zdjęcie do zalecanych przez te serwisy wymagań. Najłatwiejszym sposobem jest wykorzystanie edytora zdjęć na telefonie. Aktualnie prawie każdy smartfon posiada taką funkcję. Można też pobrać wiele aplikacji z sklepu z aplikacjami (na przykład ze Sklepu Play). Równie dobrze można wykorzystać komputer, aby zmienić rozmiar zdjęcia. W internecie dostępne jest bardzo dużo darmowych programów, niektóre nie wymagają nawet instalacji.

Mamy nadzieję, że zaprezentowane wyżej informacje pozwolą na efektywne korzystanie z Facebooka i Instagrama.

One thought on “Wymiary zdjęć na Instagram i Facebook? Aktualne wymiary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *