Zdjęcie do dowodu osobistego – jak zrobić samemu?

Czy można samodzielnie wykonać zdjęcie do dowodu osobistego?

Tak, można. Musi ono jednak spełniać odgórne wymagania. Powinno posiadać odpowiednią rozdzielczość minimum 492×633 pixele i nie większą wagę pliku niż 2,5 MB. Tło powinno być białe, jednolite i pozbawione jakichkolwiek przedmiotów. 

Jak samemu zrobić zdjęcie do dowodu osobistego?

Do samodzielnego wykonania fotografii najlepiej użyć telefonu komórkowego. Większość współczesnych telefonów dysponuje dobrej jakości aparatami, co umożliwia zrobienie poprawnego zdjęcia do dowodu samemu. W tym celu należy przede wszystkim znaleźć odpowiednie miejsce i światło. Musimy zadbać o to, aby nie było ono zbyt intensywne, ponieważ może zakłócać ostrość zdjęcia. Najlepszym tłem jest biała ściana. Jeśli już zdecydujemy się na wybór miejsca, można poprosić kogoś bliskiego bądź samemu zrobić fotografię przednią kamerką. Matryca tylnych aparatów w telefonach ma zazwyczaj lepszą rozdzielczość, jednak przednia kamerka również powinna dać radę.

Do zdjęcia dowodowego należy się prawidłowo ustawić. Nie można przechylać głowy, mrużyć oczów, czy otwierać ust. Nie dozwolone jest także posiadanie nakrycia głowy. Okulary na czas fotografii najlepiej jest ściągnąć, nawet w przypadku gdy jest to nasz codzienny element wyglądu. Jeśli jednak chcemy zrobić zdjęcie do dowodu w okularach, należy upewnić się, że w żaden sposób nie zasłaniają one oczu i brwi. 

Zdjęcie do dowodu powinno pokazywać całą twarz od linii barków. Podczas samodzielnego wykonywania fotografii należy zadbać o to, aby nie padały na nią żadne cienie i nie tworzyły się nieestetyczne smugi. Zdjęcie musi być jednolite i wyraźne. Kiedy wykonamy już fotografię, warto obrobić je nieco w photoschopie. Usunąć m.in. zbędne przedmioty zakłócające obraz oraz skupić się na wygładzeniu tła. Wszelkie wypukłości, bądź usterki ściany na której wykonywaliśmy fotografię należy usunąć.

Co zrobić z samodzielnie wykonanym zdjęciem do dowodu osobistego?

 Do wyrobienia dowodu osobistego, zdjęcie powinniśmy wysłać przez profil zaufany ePUAP wraz z wypełnionym wnioskiem o uzyskanie dokumentu. Możemy również wydrukować naszą fotografię i przespacerować się z nią do urzędu. Do tego zabiegu potrzebne jest jednak posiadanie papieru fotograficznego. Wydrukowane zdjęcie powinno mieć wymiary 35mmx45mm.

Dlaczego warto wykonać zdjęcie do dowodu osobistego samemu?

Jest kilka zalet samodzielnego zrobienia zdjęcia do dowodu. Przede wszystkim oszczędność. Koszty związane z wizytą u fotografa możemy całkowicie wyeliminować wykonując zdjęcie za pomocą telefonu komórkowego. To także doskonała opcja dla nieco leniwych ludzi, ponieważ daje możliwość wyrobienia dowodu osobistego bez wychodzenia z domu. Samodzielne zrobienie zdjęcia to również zdobycie nowego doświadczenia i zaoszczędzenie czasu.

One thought on “Zdjęcie do dowodu osobistego – jak zrobić samemu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *