Zdjęcie do prawa jazdy a makijaż i okulary, jakie są wymogi?


Zdjęcie do prawa jazdy jest bardzo ważnym dokumentem, dlatego dobrze jest znać zasady prawidłowego jego wykonania. Szczególną wątpliwością może okazać się makijaż lub okulary widoczne na fotografii. Jeżeli zastanawiasz się nad tym jak powinno ono wyglądać to mamy dla Ciebie odpowiedź.

Zdjęcie do prawo jazdy – co warto wiedzieć?

Zdjęcie do prawa jazdy powinno być przede wszystkim kolorowe i zostać wykonane maksymalnie do sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku. Należy pamiętać, aby wszystkie elementy były ostre i wyraźne, o naturalnym kontraście i jednolitym, jasnym tle. Bardzo popularny jest wybór koloru białego i niebieskiego. Niedopuszczalne jest też żadne prześwietlenie na Twoim zdjęciu, dlatego dobrze by robił je doświadczony fotograf w studio. Niezbędny jest również odpowiedni rozmiar Twojej fotografii. Pamiętaj też, aby na prawo jazdy zdjęcie złożyć w wymiarach 35×45 mm.

Jak powinno wyglądać zdjęcie do prawa jazdy?

Zdjęcie przedstawiać powinno Twoją całą głowę i wizerunek ciała na odległość nie dalszą niż do górnej części barków, nieopalone z wyraźnymi oczami i źrenicami. Zwróć uwagę na to, aby podczas robienia fotografii patrzeć się cały czas przed siebie. Nie wolno mieć nakrycia głowy an okularów z ciemnymi szkłami oraz żadnych przedmiotów utrudniających rozpoznanie Twojej osoby. Często zdarza nam się nosić fryzurę zakrywającą nasze rysy, a twarz powinna być w całości widoczna i bez grzywki na oczach. Pamiętaj, aby nie zamykać oczu i nie otwieraj ust. Twoja twarz powinna zajmować 70% fotografii.  Jeżeli decydujesz się na makijaż to ważne jest użycie lekkich, delikatnych kosmetyków.

Zdjęcie do prawa jazdy a wady wzroku

Co jednak z tymi, którzy w związku z problemami zdrowotnymi muszą nosić okulary? Jeżeli posiadasz wadę wzroku i na co dzień nosisz okulary to do zdjęcia do prawa jazdy możesz wyjątkowo je założyć. Pamiętaj jednak, że tyczy to się tylko osób, które podobne zdjęcie mają także w dowodzie tożsamości. Dodając taką fotografię dołącz też orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z powodu wady nabytej lub wrodzonej do swojego wniosku. Dzięki temu nie będziesz mieć żadnych problemów z jego zaakceptowaniem.

Nakrycie głowy związane z wyznawaną religią a zdjęcie do prawa jazdy

Jeżeli nosisz nakrycie głowy z powodu wyznawanej przez Ciebie religii to możesz je mieć na zdjęciu, ale musisz spełnić dwa warunki. Po pierwsze Twoja cała twarz powinna być widoczna na zdjęciu. Po drugie, powinieneś posiadać już podobne zdjęcie w swoim dowodzie. Dodatkowo należy dodać do wniosku zaświadczenie o przynależności do konkretnej wyznaniowej wspólnoty, która jest zarejestrowana w Polsce. Jeśli to zrobisz, możesz czuć się spokojny w sprawach związanych z fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *