Żylaki na nogach – przyczyny i leczenie
Żylaki są problemem z naczyniami żylnymi, który zazwyczaj obejmuje kończyny dolne. Jakie są przyczyny żylaków w obrębie kończyn dolnych? Jakie są sposoby radzenia sobie z tą przypadłością?
- Jak powstają żylaki kończyn dolnych
- Leczenie żylaków
W tekście dowiesz się m.in. jak leczyć żylaki nóg i jakie sposoby mogą pomóc w codziennym funkcjonowaniu w przypadku tej przypadłości.
Jak powstają żylaki kończyn dolnych
Z definicji żylaki to rozszerzone żyły o krętym przebiegu, które są widoczne przez skórę, a towarzyszą im uwypuklenia oraz dodatkowe objawy.
Wśród przyczyn powstawania żylaków często mówi się o predyspozycjach genetycznych, bo – jak się okazuje – występowanie żylaków na nogach naszych rodziców lub dziadków może niestety oznaczać spore ryzyko, że ta przypadłość może pojawiać się również w kolejnych pokoleniach.
Wśród przyczyn żylaków kończyn dolnych wymienia się również płeć. Z danych statystycznych wynika, że żylaki to przypadłość, która występuje znacznie częściej u kobiet. Do poszerzania naczyń żylnych predysponuje też pozycja ciała, jaką przyjmujemy na co dzień. Długotrwałe stanie lub siedzenie wymuszone siedzącym trybem pracy mają na to wpływ. Dodatkowo, wraz z wiekiem, zwiększa się ryzyko poszerzenia naczyń żylnych.
Uważa się, że za powstawanie żylaków odpowiada niewydolność zastawek żylnych. Sugeruje się, że zmiany, które doprowadzają do zaburzeń w utrzymaniu prawidłowego napięcia ściany naczyniowej, zachodzą już na etapie komórkowym. Jedna z przyczyn to zmiany ilościowe i jakościowe budowy elastyny.
Jeżeli jesteś osobą, u której zdiagnozowano przewlekłą niewydolność żylną, borykasz się z żylakami, jesteś po operacji usunięcia żylaków, skleroterapii lub innym zabiegu na żylaki, wówczas pończochy uciskowe 2 stopnia będą produktem, który Ci pomoże w codziennym funkcjonowaniu.
Leczenie żylaków
Żylaki mają niestety tendencję do nawracania, a ich leczenie nierzadko okazuje się dość problematyczne. Dzięki współczesnej medycynie jest jednak kilka sposobów na leczenie tej przypadłości. Obejmują one m.in. metody uciskowe (podkolanówka uciskowa), skleroterapię, podawanie leków, oraz metody chirurgiczne (laserowe usuwanie żylaków ) czy leczenie wewnątrznaczyniowe.
Jeśli chodzi o kompresjoterapię (leczenie żylaków wyrobami uciskowymi), można mówić o formie terapii zachowawczej. Wyroby takie jak pończochy uciskowe czy podkolanówki uciskowe mechanicznie podpierają żyły powierzchniowe. Kompresjoterapia sprawdza się w profilaktyce żylaków u osób, które wykonują aktywność zawodową wymagającą siedzenia lub stania. Jakościowe wyroby o odpowiednim stopniu ucisku dobiera się do zaawansowania żylaków. Takie wyroby mogą być zalecane np. po operacji żylaków, po skleroterapii, przy niewydolności żylnej lub obrzękach chłonnych.
Jeśli borykasz się z problemami krążeniowymi, prowadzisz siedzący tryb życia, skarżysz się na uczucie ciężkości nóg, lub często podróżujesz i po długiej trasie odczuwasz dyskomfort spowodowany opuchnięciem lub drętwieniem nóg, podklanówki przeciwżylakowe pomogą Ci zachować komfort przy równoczesnym dbaniu o zdrowie.